Mikor adjunk probiotikumot gyerekünknek?
Bár a bacilus szó hallatán valamilyen kártevő mikroorganizmus jut eszünkbe, amitől távol kell tartanunk magunkat. Vannak olyan baktériumok, amelyek nélkül nem tudnánk élni. Több mint 500-féle baktériumtörzs található a szervezetünkben, össztömegük felnőttek esetében – a probiotikus-probiotikumok.hu oldal szerint – eléri az 1,5 kilogrammot.
Fontos szerepet töltenek be az emésztésben, a betegségek elleni védekezésben. Ha számuk csökken, akkor helyüket kórokozók veszik át, azok elszaporodnak, és különböző megbetegedéseket okoznak.
A gyerekek immunrendszere sérülékeny, különösen az óvodások, kisiskolások vannak kitéve fertőzéseknek, mivel gyakran új közösségekbe kerülnek, ahol szervezetüknek alkalmazkodni kell az adott közösség mikroflórájához. Gyakoriak a fertőző megbetegedések, amelyekre antibiotikumos kezelést kapnak.
A kezelés során elpusztulnak a kórokozók, de velük együtt a jótékony baktériumok egy része is. Ilyenkor hasmenés, emésztési zavarok lépnek fel. A gyerek amúgy is gyenge, levert a betegség következtében, a hasmenés azonban tovább súlyosbítja a bajt.
Rendkívül fontos, hogy antibiotikus kezelés során probiotikumot kapjon a gyerek.
Savanyú tejtermékek, joghurt, kefir fogyasztása is ajánlott, ám jó, ha oldat vagy kapszula formájában probiotikumos készítményt is adunk neki.
Megelőzésképpen is kaphat a gyerek probiotikumot, az egészséges bélflóra többféle betegségtől megóvhatja a kicsiket. Mivel javítják a tápanyagok, vitaminok, ásványi anyagok felszívódását, a gyermekek fejlődését is pozitívan befolyásolják a probiotikumok.