Mi az a lézeres retinakezelés és ki végzi el a beavatkozást Budapesten?
Sajnos, Magyarországon szinte népbetegségnek számít a diabétesz, amivel rengeteg ember kénytelen együtt élni. Amint tudjuk, egyik betegség hozza a másikat, így a cukorbetegség diabéteszes retinopátiát eredményezhet, amire gyakran alkalmazzák a szemfenéki lézerkezelést a szemész orvosok. Lézeres retinakezeléshez Budán – többek között a Budai Szemészeti Központ (06 1 240 6334, 1126 Tartsay Vilmos u. 14.) is egy jó opció lehet. Számtalan szemészeti kezelésre van itt lehetőség, többek között, a retina problémáinak megoldására.
A szemfenéki lézerkezelés egyéb szemészeti gondok esetén is ajánlott, mint például a látóhártya perifériás degenerációja, rács degeneráció és retina lyuk-szakadás, szemfenéki vénás keringészavarok, érelzáródás esetén. Továbbá, az eljárás segíthet a másodlagos zöldhályog bizonyos fajtái, koraszülötti retinopátia, retina vaszkuláris daganatai, illetve exudatív retina érrendszeri rendellenességek, mint például a Coats-kór hemangioma, makroneurizma esetén is.
Bár ez utóbbiak kezelését a Budai Szemészeti Központban nem végzik. Erről minden tudnivalót megtalálunk a budaiszemeszet.hu weblapon. A szemfenéki lézerkezelés során, a látóhártya bizonyos területeire fókuszált lézerfényt juttatnak, ami égési sérülést, gyulladást és hegesedést okoz. A Budai Szemészeti Központban a szemfenéki lézerkezelés 577 nm-es sárga lézerrel történik, amit világszerte már több mint 20 éve használnak kiváló eredménnyel.
Ellentétben a nagyobb energiával dolgozó zöld lézerfénnyel, a sárga lézerfény használatával alacsonyabb energiaszinttel lehet elvégezni a hegesítést, ami jobban tolerálható kezelést eredményez és kevésbé befolyásolja a páciens látását. Kíméletes kezelést tesz lehetővé azáltal, hogy elkerülhető a látható hegesedés. Tulajdonképpen, a kezelés során terápiás céllal, tehát szándékosan hoznak létre károsodást a szemész orvosok a látóhártyán.
Eredményez-e látásjavulást az eljárás?
A szemfenéki lézerkezelés után nem várható látásjavulás, ennek célja ugyanis a látásromlás lassítása, megállítása, valamint megelőzése. A kezelés előtt helyi érzéstelenítést alkalmaznak, hatásos szemcseppekkel. Ez járóbeteg-ellátás keretében, ambulánsan történik és végezhető ülő vagy fekvő helyzetben egyaránt. A páciens enyhe, szúró érzést tapasztalhat a beavatkozás során, erre mindenképpen számítani kell.
Minden kezelés járhat némi kellemetlenséggel, a test bármelyik területéről legyen is szó. A folyamat 5-20 percig tart, a lézerezett terület kiterjedésétől függően. Vannak olyan kórképek, amikor indokolt a szemfenéki lézerkezelés 3-4 alkalommal történő ismétlése. Különösebb korlátozásokra nem kell számítanunk az eljárást követően, ugyanis a beteg már másnap visszatérhet a mindennapi tevékenységeihez, mindössze néhány napig kerülnie kell a nehezebb súlyok emelését.
Teljesen biztonságos eljárás ez, azonban mint minden beavatkozásnak, ennek szintén megvannak a maga kockázatai. Azonban, ha a szükséges kezelés elmarad, akkor maradandóan károsodhat a látásfunkció, tehát ennek súlyosabb következményei lehetnek, mint a kezelésnek.